عوارض لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک

اکثر بیماران قبل از انجام لیپوماتیک نگران عوارض احتمالی آن هستند. در واقع این کار توسط جراح باتجربه انجام می‌شود و می‌توان گفت عاری از عوارض جراحی‌هایی مثل ابدومینوپلاستی است. به طور کلی، یک سری عوارض اجتناب‌ناپذیر مانند کبودی، خونریزی مختصر، قرمزی یا تورم در ناحیه ورود کانولا دارد که موقتی هستند و بعد از دو تا چهار روز ناپدید می‌شوند و بیمار می‌تواند به راحتی بعد از یک هفته فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد. معمولا نیاز به بیهوشی موضعی دارد و بعد از یک روز ماندن در بیمارستان امکان مرخص شدن وجود دارد.

خستگی پزشک و احتمال بروز اشتباه در روند انجام جراحی لیپوماتیک

انجام جراحی لیپوماتیک به زمان و در نتیجه مراقبت زیادی در حین عمل نیاز دارد. به‌همین‌دلیل، برخی تصور می‌کنند که ممکن است جراح در میانه کار بسیار خسته شده و در حین جراحی اشتباه کند. اگر بیمار تصمیم به انجام جراحی لیپوماتیک نواحی مختلف بدن مانند شکم، پهلو، بازو، گردن و باسن داشته باشد، معمولا جراح تمام جراحی‌ها را در یک جلسه انجام نمی‌دهد.

حساسیت پوستی به لیدوکائین

لیدوکائین یک بی‌حس‌کننده موضعی است که در حین جراحی لیپوماتیک استفاده می‌شود. برخی از بیماران ممکن است به این ماده حساسیت داشته باشند. البته حساسیت بیمار به این ماده قابل تشخیص و پیشگیری است.

احتمال صدمه به عروق بدن در اثر ضربه شدید لرزش‌های کانولا

برای انجام جراحی لیپوماتیک، جراح پلاستیک معمولا سوراخی به اندازه 2 تا 5 میلی‌متر در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند و لوله کانولا از طریق این سوراخ وارد بافت چربی می‌شود. سپس سلول‌های چربی در اثر لرزش و ارتعاشات ناشی از امواج فراصوت این لوله از بین می‌روند. ضربات ناشی از لرزش دستگاه لیپوماتیک می‌تواند صدمات جدی به قسمت‌های مختلف بدن از جمله رگ‌های خونی و عضلات وارد کند. البته دستگاه‌های جدید سنسورهایی دارند که در صورت تماس کانولا با نقاط حساس بدن به طور خودکار متوقف می‌شوند. این ویژگی از آسیب دیدن بدن بیمار جلوگیری می‌کند.

خونریزی در اثر حذف چربی‌های اضافی

خونریزی در حین جراحی لیپوماتیک زمانی اتفاق میافتد که بیمار توصیه‌های پزشک قبل از جراحی را نادیده بگیرد. به عنوان مثال، مصرف برخی از داروها مانند آسپرین و وارفارین، دو هفته قبل از جراحی می‌تواند باعث خونریزی شدید در حین جراحی شود. اگر بیمار به هر دلیلی به توصیه‌های پزشک عمل نکند، پزشک داروهای دیگری مانند اپی‌نفرین را برای جلوگیری از خونریزی به بیمار می‌دهد.

عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک

برخی از افراد تصور می‌کنند که عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک اجتناب‌ناپذیر است. اگرچه این مورد یکی از عوارض و خطرات ناشی از این جراحی است اما معمولا زخم حاصل کوچک است و مراقبت از آن دشوار نیست. اصولا پزشک در حین عمل کلیه تجهیزات را ضد عفونی می‌کند تا خطر عفونت را کاهش ‌دهد.

تجمع مایعات زیر پوست (سروما) در محل ورود کانولا

اگر جراح مهارت کافی در انجام کار خود نداشته باشد، احتمال اینکه ترشحات و مایعات میان‌بافتی وارد منافذ کوچک زیر پوست شود زیاد است. به‌همین‌دلیل، تجارب پزشک و همکاری بیمار می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند.

خطر آمبولی در اثر لرزش‌های ناشی از دستگاه لیپوماتیک

آمبولی هنگامی اتفاق میافتد که ماده‌ای (جامد، مایع یا گاز) از طریق رگ عبور کرده و وارد قسمت دیگری از بدن شود. این مسئله می‌تواند باعث انسداد شریان اصلی و منجر به علائم نارسایی عضو شود. با توجه به اینکه این خطر ممکن است علتی برای ناتوانی باشد، توجه به آن ضروری است. بنابراین در اثر لیپوماتیک ممکن است چربی ذوب شده باعث انسداد رگ‌های خونی شود.

کبودی شدید بیمار در اثر ضربات وارد شده ناشی از دستگاه

به گفته برخی مخالفان جراحی لیپوماتیک، این روش باعث کبودی شدید بیمار می‌شود. درحالی‌که معمولا این ضربات فقط روی چربی اضافی بدن متمرکز هستند و به‌صورت موضعی عمل می‌کنند. سایر نقاط بدن تحت تأثیر ضربات کانولا قرار نمی‌گیرند و بنابراین می‌توان با اطمینان این عارضه را منتفی دانست.

زخم شدن ناحیه تحت درمان

امروزه جراحی لاغری لیپوماتیک به‌عنوان جایگزینی برای لیپوساکشن معرفی شده است چراکه دوره نقاهت کوتاهتر و عوارض کمتری دارد. در این روش احتمال بروز اسکار یا جای زخم جراحی در مقایسه با روش لیپوساکشن بسیار ناچیز است. معمولا بعد از 5 روز استراحت، بیمار با وجود داشتن زخم سطحی می‌تواند فعالیت‌های عادی روزمره خود را از سر بگیرد.

برگشت‌پذیری لیپوماتیک

اگرچه بعد از لیپوماتیک تمام چربی‌های اضافی به درخواست بیمار از بدن خارج می‌شوند اما طبق توصیه‌های پزشک، بیمار باید یک رژیم غذایی مناسب را بعد از جراحی دنبال کند. در کنار آن نباید ورزش و فعالیت بدنی را فراموش کرد زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که چربی‌های موضعی دوباره تجمع پیدا کنند. بنابراین، لازم است که به توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های بعد از عمل توجه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مهم این پست . . .

بنر تبلیغی
Call Now Button